Výhody a nevýhody sádrokartonu

výhody a nevýhody sádrokartonu

Výhody sádrokartonu, znáte nesporné plusy tohoto oblíbeného materiálu? A jaká je jeho stinná stránka? Pojďme se spolu podívat i na nevýhody sádrokartonu.

Co je sádrokarton jsme psali minule. Ve zkratce: jedná se o jeden z nejpopulárnějších materiálů výstavby interiérů poslední doby. Jeho historie však sahá více než 120 let zpět.

V současné době se používá v novostavbách i při rekonstrukcích. Vytvoříte z něj strop, stěnu, kaslík, ale i vestavěné poličky, zabudujete do něj dveře, opláštíte s ním okna, vytvoříte designové prvky interiéru, vyrovnáte povrchy.

Proč je sádrokarton tak oblíbený?

Sádrokarton je oblíbený, má řadu nesporných výhod, pojďme se na ně podívat.

Výhody sádrokartonu

  • jeho tvarovatelnost

Nesporná výhoda sádrokartonu je jeho tvarovatelnost a tím i možnosti využití. Vytvoříte z něj jakýkoliv tvar. Ačkoli v České republice dominují obyčejné rovné stropy, v zahraničí dominují sádrokartonové svěsy, poličky, různě tvarované předstěny, různé výřezy. Do sádrokartonu snadno vyřežete díru jakéhokoliv tvaru, kterou můžete doplnit světlem. Ze sádrokartonu vytvoříte vše, co vás napadne.

  • jeho pevnost

Sádrokarton je pevný a odolný materiál. Je velice univerzální, pokud chcete, upevníte do něj i více než 150 kg. Ze sádrokartonu se tvoří vnitřní zdi celých domů.

  • jednoduché řezání
  • dlouhá doba životnosti

Životnost sádrokartonu je srovnatelná s jinými stavebními materiály. Pokud dodržíte veškeré postupy správné montáže, tak je jeho životnost prakticky neomezená.

  • izolační vlastnosti

Sádrokarton je do jisté míry žáruvzdorný, pokud chcete dosáhnout vyšší protipožární odolnosti, tak můžete použít kvalitnější desku určenou na ochranu před požárem.

Sádrokarton izoluje zvuk, obyčejná deska je srovnatelná se zdivem, ale s tím rozdílem, že nezabírá tolik místa, pokud chcete dosáhnout lepší zvukové izolace, dáte 2 vrstvy desek, nebo speciální akustické desky a do sádrové konstrukce vložíte izolační materiál.

Sádrokarton sám o sobě funguje jako zvuková a tepelná izolace.

  • rychlá a snadná instalace

Sádrokartonový strop do 100 m2 máte hotový během týdne, max. týdne a půl. To samé se sádrokartonovými příčkami. Se sádrokartonem se pracuje rychle. Práce má své neodmyslitelné postupy, ale stejně je práce se sádrokartonem velice rychlá.

Navíc je výstavba ze sádrokartonu podstatně levnější než jiné materiály.

  • Některé typy lze používat ve venkovních a vlhkých prostorách

Sádrokarton použijete na cokoliv. Sádrokartonové desky se pravidelně inovují a vylepšují se jejich vlastnosti. Sádrokarton sám o sobě nasává vodu, ale dnes už seženete desky, které jsou impregnované a jsou vhodné do extrémně vlhkých místností. Seženete desky, ze kterých uděláte podlahu a seženete i desky, které můžete použít venku.

  • Nevyžaduje stavební povolení, stačí pouhé ohlášení příslušnému stavebnímu úřadu a většinu prací je možné dělat i bez vědomí stavebního úřadu.
  • Regulace vlhkosti

Sádrokarton je pórovitý materiál. Póry v sádře přijímají vlhkost z okolí a při snížení vlhkosti ji vracejí zpět do místnosti, tak dochází k regulaci vlhkosti vzduchu v interiéru.

Toto je pár výhod sádrokartonu, pro zákazníky je důležité, že vědí, že se sádrokartonem vždy dostanou, co potřebují.

Chcete nějaký speciální tvar? Není problém.

Chcete konstrukci, která je vysoce odolná proti požáru? Není problém.

Chcete krásný a čistý strop, ve kterém bude zabudované bodové osvětlení, klimatizace, reproduktory? To vše poskládané do tvarů, které si sami vymyslíte? Není problém.

Pomocí sádrokartonu si splníte vaše sny o vašem bydlení, přesně tak, jak si přejete.

Nevýhody sádrokartonu

Samozřejmě má sádrokarton i své nevýhody.

Na sádrokarton je zakázáno používat jakékoliv prvky obsahující vápno, vodní sklo a silikáty, nevhodné jsou také disperzní silikátové barvy.

Před malováním se sádrokarton musí připravit penetrací a vyrovnat savost podkladu. Na nátěr sádrokartonu existují speciální přípravky.

Při malování sádrokartonu je větší spotřeba barvy.

Při finálním přebroušení vzniká zvýšená prašnost.

Sádrokarton nevyužijete jako nosnou konstrukci.

Více o sádrokartonu se dočtete na našem blogu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *