Jak se chovat k sádrokartonu

Manuál pro všechny, kteří mají doma sádrokartonovou konstrukci. Přečtěte si, jak se chovat k sádrokartonu, jaké jsou možnosti povrchových úprav, jak do sádrokartonu upevnit předměty a další zajímavé informace.

Povrchové úpravy sádrokartonové konstrukce

Správný sádrokartonář vám odevzdá sádrokartonovou konstrukci ve stavu po tmelení a broušení. Zkrátka rovný povrch připravený pro další práci. Než se sádrokartonovou konstrukcí začnete cokoliv provádět, je potřeba provést penetraci povrchu.

Penetrace

  • Doporučuje se provádět 2x poprvé penetrační nátěr ředěný v poměru 1 : 1
  • podruhé penetrační nátěr neředěný
Penetrace se provádí pro snížení savosti tmelu ve spárách a kvůli zamezení vlasových trhlin v nátěru, ty mohou vznikat rychlou ztrátou vody a následným smrštěním.

Jaké finální úpravy povrchu sádrokartonové konstrukce jsou povoleny?

Nátěry

Výrobce barev nebo laků by měl mít na výrobku doporučení, zda je produkt vhodný na použití na sádrokarton, případně se zeptejte prodejce. Na sádrokartonovou konstrukci je možno použít omyvatelné disperzní nátěry z umělých hmot, olejové barvy, olejové laky, akrylátové barvy, polymerové barvy, polyuretanové barvy, epoxidové barvy – většina dostupných produktů vhodných do interiéru na trhu. Optimální je nanášení barvy pomocí válečku. Nedoporučuje se Na sádrokarton nepoužíváme produkty obsahující vápno, vodní sklo a silikáty, případné použití tradičních hliníkových nátěrů je dobré konzultovat s výrobcem nebo prodejcem nátěru.

Omítky a celoplošné štěrkování

Opět je důležité brát v potaz doporučení výrobce omítky. Možno použít umělé omítky, válečkové omítky, strukturální omítky atd. Pokud víte předem, že budete chtít sádrokarton celoplošně přeštěrkovat, je vhodné na finální sádrování použít pastové tmely nebo speciální sádrovou stěrku v tloušťce 1-3 mm a sádrovat celoplošně. Štěrky a omítky se nanášejí pouze v tloušťce doporučené výrobcem desek, například Rigips doporučuje 1 – 3 mm.

Tapety

Možno použít papírové tapety, textilní tapety, tapety z umělých hmot. Opět je dobré dbát pokynů výrobce. Při pozdějším odstranění tapet dbejte na to, ať neporušíte povrch sádrokartonových desek.

Keramické obklady

Možno použít jakýkoliv typ, důležité je vybrat správné lepidlo vhodné na použití na sádrokarton. Samotný obklad nezaručuje dostatečnou ochranu desek před kapalnou vlhkostí. Při předpokladu ostřikované vody (vana, sprchové kouty), je nutné aplikovat hydroizolační nátěr nebo použít vhodný vodotěsný systém. Ostatní rady a tipy
  • Po tmelení se v místnosti nesmí pracovat s horkým asfaltem.
  • Sádrokartonu nesvědčí vysoká vlhkost nad 60% a dlouhodobé sluneční záření. Desky ochráníte kvalitním základovým nátěrem alespoň ve dvou vrstvách.

Zavěšování předmětů do sádrokartonové konstrukce

Pokud chcete do sádrokartonové konstrukce zavěsit předměty, možné to je, ale pouze do určitých kg. Předměty nad 20 kg potřebují speciální konstrukci, kterou vám připraví sádrokartonář už při montáži konstrukce.

Existují i desky, které snesou větší váhu, to je ovšem důležité probrat předem už před montáží. Existují způsoby, upevnit více než 150 kg. Veškerá práce se vždy přizpůsobí vašim požadavkům a představám. Takže se nebojte poradit. Jde o různé kombinace desek, hmoždinek a způsoby jejich montáže.

Zavěšování předmětů je jednoduché, vyžaduje ovšem dané kotvící prvky doporučené výrobci.

Jakými způsoby se kotví předměty do sádrokartonu?

Háčky

Obrazy můžete pověsit na háčky, které do stěny upevníte pomocí hřebíků.
  • Jednoduchý háček má nosnost do 5 kg
  • Dvojháček má nosnost do 10 kg
  • Trojháček á nosnost do 15 kg

Hmoždinky

Pro zavěšení těžších předmětů se používají speciální kovové nebo plastové hmoždinky.
  • Plastové hmoždinky mají menší únosnost, ale jednodušší upevnění.
  • Kovové hmoždinky mají vyšší únosnost, pro jejich montáž jsou potřeba speciální kleště.
Hmoždinky existují:
  • Rozpínací hmoždinka
  • Dutinová hmoždinka
  • Molly hmoždinka Kotva

Vruty

Pro upevnění lze použít:
  • Vrut FN
  • Vrut do dřeva
Vždy je důležité při výběru hmoždinek a kotev dbát na dodržení maximálních hmotností zavěšovaných předmětů, které uvádí výrobce.

Běžná údržba a opravy

Chcete-li, aby vaše sádrokartonová konstrukce dlouho vydržela a udržela si své vlastnosti, je potřeba zabezpečit dokonalou cirkulaci vzduchu, vytápění a větrání. Nemělo by docházet k velkým rozdílům teplot v místnosti. Pokud nebudou dodrženy optimální podmínky, může dojít k prasklinám, vlhnutí či vytvoření plísní. Podmínky vhodné pro sádrokarton jsou vhodné i pro život, pokud si udržujete v místnosti velkou vlhkost, může dojít k vytvoření plísní, ať už máte zděné stěny nebo sádrokartonové. U půdních vestaveb a úprav podkrovních prostor je obzvlášť nutné zajistit dostatečný ohřev prostoru a zajistit cirkulaci vzduchu. V místech, kde dochází ke vzniku vlhkosti a par (koupelny, kuchyně…) se doporučuje použít speciální desky určené do vlhka. Povrch desky by neměl být vystaven teplotám nad 45°, existují i speciální a protipožární desky, které snesou vyšší teplotu. Návod na opravy otvorů a jiných děr pro vás připravujeme.

Praskliny

V sádrokartonových konstrukcích může docházet k tvorbě trhlin a prasklin, většinou jde o estetické závady, které nemusí mít vliv na funkčnost konstrukce. Praskliny v obvodových částech místnosti (rohy) se provádějí odstraněním stávajících akrylových tmelů a aplikací nového akrylového tmelu. Trhliny se opravují přetmelením vhodným tmelem a překryjí se při další malbě.

Odstranění plísní

Plísně odstraníme pomocí odstraňovače plísní (Savo, Knauf Schimmel-Vernichter atd.).

Jak se chovat k sádrokartonu

Zajímá vás cokoliv týkající se údržby sádrokartonu? Neváhejte nám napsat na info@sadrokartonytomek.cz nebo přes kontaktní formulář na našem webu. Vše s vámi rádi probereme a na dotazy odpovíme. 

 

Zdroj: Cech suché výstavby, obrázky Rigips