Sádrokartonový podhled

výhody a nevýhody sádrokartonu

Sádrokartonový podhled, nebo jinými slovy strop ze sádrokartonu. K čemu slouží, jaký si vybrat, jaké máte možnosti a proč lidi vůbec chtějí stropy ze sádrokartonu? Vše se dočtete v našem článku.

Sádrokartonové podhledy jsou jednou z nejčastějších objednávek sádrokartonářských prací. Využívají se při výstavbě rodinných i bytových domů, ale i při rekonstrukcích a opravách bytových, občanských i průmyslových staveb. Pomocí sádrokartonového podhledu můžete do stropu zabudovat osvětlení, snížit hlučnost, zlepšit tepelnou a požární odolnost a další. Spousta prvků „chytré domácnosti“ je montována do sádrokartonu také.

Výhodou sádrokartonového podhledu je jednoduchá a rychlá montáž. Moderní a čistý vzhled a nízká cena. Sádrokartonovým podhledem tak získáte nejen funkční, ale i designový prvek v místnosti.

Druhy podhledů

 • Klasický sádrokartonový podhled

Klasický sádrokartonový podhled je nejčastějším řešením stropů. Jedná se o strop, který má podkonstrukci z R-CD profilů. Výška stropu se řídí výškou místnosti, ta se nejčastěji určuje oknem. Profily připevňujeme k nosnému stropu přímými závěsy. Nebo můžeme zvolit křížovou podkonstrukci, ta je pevnější, vyžaduje však větší spotřebu profilů a více místa. V místech, kde si to můžeme dovolit, tak vždy preferujeme křížovou podkonstrukci, díky které eliminujeme případné nerovnosti stávajícího stropu a zajistíme větší pevnost.

Použitím speciálních desek a izolace pak dosáhneme extra vlastností – odolnost proti vlhku, protipožární odolnost, vyšší pevnost, lepší akustiky.

·         Obloukový podhled

 

Chcete-li opravdu originální a moderní vzhled vašeho stropu, pomocí sádry můžete vytvořit obloukový tvar. A nejenom to, v podstatě si můžete říct, do jakého tvaru strop chcete a šikovný sádrokartonář vám splní téměř všechny vaše požadavky, ať už svou prací, nebo se může podívat na sádrokartonové prefibrakáty dostupné na trhu.

·         Kazetový / minerální podhled

 

Kazetové podhledy jsou složené ze čtvercových dílců – kazet. Jsou velice populární pro svou rychlou montáž a akustickou nepropustnost. Velmi často se používají v kancelářích, ve školách, případně i obchodních centrech. Vyrábí se v mnoha zajímavých designech.

minerální podhled

·         Samonosný podhled

Samonosné podhledy se používají tam, kde je zbytečně velký prostor a u opravdu velkého snížení. Podhledy jsou upevňovány výhradně do stěn bez použití závěsů. Pod konstrukce se skládá z jednoduchých nebo dvojitých profilů CW/UA.

·         Podhled montovaný přímo na strop

Pokud chcete dosáhnout minimálního snížení, zvolíte podhled montovaný přímo na strop. Spodní podkonstrukce se vyrábí z profilů HUT. Tento způsob využijeme pouze v případě, že kotvíme na zcela rovný podklad.

Co sádrokartonovým podhledem můžete docílit

Nejčastější důvody snížení stropu:

         Panely v domě

         Nerovný povrch

         Vylepšení vzhledu místnosti

         Vylepšení tepelných a zvukově izolačních vlastností

         Vylepšení požární bezpečnosti

         Skrytí rozvodů (elektrika, klimatizace…)

Strop s osvětlením

 

Chcete do stropu zabudovat moderní osvětlení, nebo chcete vytvořit svěs a zavést osvětlení jenom do části místnosti, případně vytvořit zajímavý tvar na stropě? Sádrokarton vám vše umožní. Do konstrukce schováte kabely a jediné, co uvidíte je krásně rovný strop. Žádné lišty, žádné nerovnosti.

svěs s osvětlením
akusticka deska

Strop pro lepší akustiku

 

Hluční sousedi? Nebo vychází z vašeho bytu až moc hluku? Existují kvalitní akustické desky, díky kterým vyřešíte akustiku v domácnosti i v divadle. 

Sádrokartonový strop pro lepší zateplení

 

Sádrokartonový strop s vrstvou izolace vám pomůže v zimě ušetřit spoustu peněz za topení, ať už bydlíte v bytě nebo v rodinném domě. Krásně udrží teplo v místnosti. V létě strop naopak nepropustí tolik tepla a udrží váš domov chladnější. 

skelná izolace
protipožární deska

Sádrokartonový strop s požární ochranou

Na trhu jsou k dostání speciální červené protipožární desky, které se používají do míst, kde je zvýšené riziko požárů. Takové desky jsou při postupech montáže doporučených výrobci schopné vydržet žár i několik hodin. Máme certifikace protipožárních konstrukcí firmy Rigips i Knauf a rádi vám s návrhem protipožární konstrukce poradíme.

Sádrokartonový strop s odolností proti vlhkosti

Strop s odolností proti vlhkosti se tvoří ze speciálních zelených desek. Takový strop využijete ve vlhkých místnostech jako je koupelna, případně WC, technická místnost, nad digestoří v kuchyni atd.

impregnovaná deska

Chytrá domácnost

Chytré domácnosti jsou řešením budoucnosti. Představte si, že přijdete domů, stiskem tlačítka se spustí světlo, zapne hudba z reproduktorů zabudovaných ve stropě, spustí topení nebo klimatizace, vše schované v čistém sádrokartonovém interiéru.

Cena sádrokartonového podhledu

Klasický podhled z obyčejných sádrokartonových desek na jednoduchém nebo dvojitém rastru se dělá od 300 do 1000 Kč / m2. V ceně za metr se odráží spousta věcí – od velikosti celé zakázky, přes náklady řemeslníka až po jeho čas.

Ceny se pak liší, pokud se provádí tzv. dvojzáklop, při použití speciálních desek a montáži tepelné izolace a při různě zvolených postupech. Počítejte, že čím více „na míru“ řešení zvolíte, tím více si připlatíte. Tím originálnějšího designu a lepší funkčnosti dosáhnete.

Jaký typ podhledu zvolit

Nejdříve si odpovězte na otázky:

 • Proč chci snížit strop? (Nelíbí se mi současný strop, chci srovnat povrch? Chci do stropu zabudovat světlo? Klimatizaci?)
 • Mám nějaké speciální požadavky? (tepelná izolace, požární odolnost, odolnost proti vlhku, akustika?)
 • Jak moc můžu strop snížit?
 • Je podklad rovný?

Šikovný sádrokartonář vám navrhne řešení na míru vašim požadavkům.

Výhody sádrokartonového stropu oproti jiným řešením

 • Vyrovná povrch
 • Zakryje nedostatky
 • Skvěle izoluje
 • Rychlá montáž
 • Levný

Co potřebuji na montáž podhledu

Určitě budete potřebovat alespoň základní zkušenosti a znalosti pro práci se sádrokartonem. Případně šikovného sádrokartonáře.

Z materiálu si připravte:

 • Sádrokartonové desky (dle vašeho výběru – bílé, modré, červené, zelené, jiné speciální)
 • Ocelové profily (CD, UD, HUT…)
 • Dráty, rychlozávěsy, křížové spojky, vruty do sdk, bandáže, atd.
 • Tmel na sádrokarton, finální tmel

Z nářadí je potřeba:

 • Aku šroubovák, nůž na sádrokarton, vodováhy, laser, metr, tužka, nůžky na profily, kladivo, SDS vrtačka, brnkací šňůru atd.

Materiál vám vždy spočítá přesně sádrokartonář nebo prodejce ve stavebninách, použitý materiál i nářadí se liší podle zvolené konstrukce a použitých materiálů.

Chcete konzultovat cokoliv týkající se SDK konstrukce? Kontaktujte nás.

Více článků na našem blogu.

https://www.usg.com/content/usgcom/en_CA_east.html, rigips.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *