Historie sádrokartonu

Zajímavá historie sádrokartonu

Sádrokarton je jeden z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších stavebních materiálů současnosti. Lidem však slouží už přes 120 let. V interiéru z něj vytvoříte takřka cokoliv – strop, stěny, poličky, kaslíky… představivosti se meze nekladou. Jaká je historie sádrokartonu?

Sádrokartonové desky vynalezl Augustine Sackett v roce 1894, kdy hledal způsob, jak účelně vrstvit desky pro příčky.

AUGUSTINE SACKETT – VYNÁLEZCE SÁDROKARTONU

Augustine Sackett se narodil 24. března 1841 v americkém Connecticatu. Svou inženýrskou kariéru započal už během americké občanské války, kde sloužil jako asistent inženýr. V té době studoval na polytechnickém institutu Rensselaer, když byl povolán k US námořnictvu.

Po válce se usadil v New Yorku, a přesně zde začal tvořit. V roce 1984 získal první patent na tzv. Sackett Board – desku sloužící k opláštění stěn a stropů skládající se z jádrového panelu ze sádrové omítky vložené mezi dva silné listy papíru, čtyři vrstvy velké 36″ × 36″ a 1/4 “ (palce) tlusté s otevřeným okrajem – tuhá, přesto dostatečně měkká, aby se do ní daly zatloukat hřebíky. Během instalace nepraskala. Tato deska okamžitě nahradila pracnou a časově náročnou metodu výstavby mokrou omítkou.

Historie sádrokartonu VE 20. STOLETÍ

První velko výrobna sádrokartonu vznikla v roce 1901. Sádrokartonové interiéry se ihned staly hitem – hlavně díky rychlosti, se kterou bylo možné z nich vystavět vzhledné interiéry domácnosti. Stavby byly čisté a vzdušné. Náklady na výstavbu byly nižší.

Sackettovu výrobnu sádrokartonu v roce 1909 koupila americká společnost US Gypsum company, ti pokračovali ve výzkumu metod vylepšení konstrukcí suché výstavy. Postupně vylepšili poměr pevnosti a hmotnosti, trvanlivosti i požární odolnosti.

SÁDROKARTON BĚHEM PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY.

Během První světové války se sádrokarton dostal i do Evropy. Byl využíván jako efektivní řešení pro stále rostoucí potřebu výstavby stále nového zázemí pro vojáky. Navíc se daly díky sádrokartonům eliminovat požáry, které byly v dřevěných stavbách velmi časté.

První evropská továrna na sádrokarton vznikla v roce 1917 v Liverpoolu.

Sádrokarton mezi světovými válkami

Poptávka po sádrokartonu rostla a rostla. Ve 30. letech 20. století se tržby sádrokartonových továren odhadovaly až na 3 miliardy dolarů ročně.

V roce 1938 se Evropa dočkala své druhé sádrokartonové fabriky v Rize v bývalém Východním Prusku. Továrna se jmenovala Rigaer Gips, dnes známý jako Rigips.

2. světová válka a sádrokartonový boom

Během druhé světové války použila americká armáda neuvěřitelných 2,5 miliard čtverečných stop sádrokartonových desek (232 mil. m2).

Po druhé světové válce

Sádrokartonové konstrukce zažívají opravdový boom. V USA v 50 letech, v Evropě v letech 60. Každý chce rychlou a levnou výstavbu, každý chce sádrokarton. Popularita stoupá v obytných traktech i v nebytových budovách. Stavby jsou levnější a lze je postavit i ve velmi krátké době.

V roce 1955 bylo ze sádrokartonu vystavěno přes 50% interiérů v amerických domovech.

Sádrokarton před Augustine Sackettem

Sádru, neboli síran vápenatý jako stavební materiál používali již ve Starověkém Řecku, Řekové nazývali tento materiál „gypsos“. Spousta staveb ze sádry stojí dodnes. Sádra je měkký sulfátový materiál mírně rozpustný ve vodě. Je ovšem pravděpodobné, že sádra byla využívaná daleko dříve.

Sádra obsahuje molekuly vody. Pro stavbu se v 18. století v Paříži začala používat tzv. dehydratovaná sádra, která je zahřátá na 165 – 187°C. Pařížané zjistili, že sádru mohou tvarovat dle potřeby v době, kdy vysychá.

Sádrokarton dnes

Sádrokarton má své nesporné výhody:

  • tvarovatelnost
  • pevnost
  • jednoduché řezání
  • dlouhá doba životnosti
  • izolační vlastnosti
  • rychlá a snadná instalace

Existuje několik typů sádrokartonových desek – protipožární, akustické, stavební. Vývoj desek se neustále inovuje.

Mezi největší evropské výrobce sádrokartonu patří společnosti Rigips, Knauf, Norgips, Danogips a Lafarge.

Co vše pro vás ze sádrokartonu zvládeme vytvořit my se dozvíte zde.

Zdroj: https://bauerleroofingllc.com/